Gå til hovedindhold

Høringssvar

Udviklingsplan for Pier 3

Forslag til Marina/lystbådehavn Bassin 5 og 7/trafik/forbindelser

Jeg syntes rigtig godt om det nye bykvarter på Pier 3, men jeg ser meget gerne at man laver lystbådehavn/marina i bassin 5 og 7, det kan sagtens gøres i forening med at man bibeholder den nuværende wakeboard bane, samt evt. andre vand aktiviteter. Jeg mener at det vil tilføre en endnu mere positiv maritim atmosfære til Aarhus Ø og café miljøet omkring bassinerne, samt løse behovet for manglende havnepladser til lystsejlere i området. Jeg er overbevist om at det vil blive en attraktiv destination for gæstesejlere og bidrage til flere besøgende i cafeer/restauranter.

Derudover skal der gøres massive tiltag for at løse trafikken til og fra Aarhus Ø, løsningen med tunnel forbindelsen til Marselistunnellen er en holdbar løsning.

En tunnelforbindelse i den østlige ende af Aarhus lysbådehavn under havnebassinet til modsatte side vil også øge forbindelsen til og fra Øen for gående og cyklister betydeligt.

Ovenstående vil lige være prikken over i´et til den fine plan.
Download høringssvar som pdf

Afsender

Navn

Nicolai Hanquist

Indsendt

17/05/2025 21:59

Udtaler sig som

Privatperson

Sagsnummer

HS1929804

Informationer

Startdato

Svarfrist

Type

Indkaldelse af ideer og forslag
Område
Midtbyen

Hørings-id

H1109

Kontakt

TEKNIK OG MILJØ 
Bystrategi
Karen Blixens Boulevard 7 
8220 Brabrand 
Telefon: 89 40 44 00 

Ved generelle henvendelser og spørgsmål:
arealudvikling@mtm.aarhus.dk

Vær opmærksom på at alle høringssvar skal afgives her via høringsportalen. Høringssvar kan ikke sendes på mail til ovenstående.