Jeg støtter Fællesrådet for Aarhus Øs forslag til justering af Udviklingsplan for Pier 3
Høringssvar vedr. Udviklingsplan for Pier 3
Jeg ønsker hermed at tilkendegive min støtte til Fællesrådet for Aarhus Øs forslag til justering af udviklingsplanen for Pier 3. Forslaget rummer en række nødvendige og velovervejede ændringer, som sikrer, at den oprindelige Masterplan for Aarhus Ø respekteres og videreføres med fokus på både det maritime miljø, visuelle sigtelinjer, grønne byrum og kulturelle fællesskaber.
De konkrete forslag, jeg støtter, er:
Bevarelse af Boulevardens form og funktion: Boulevarden skal fastholdes i sin oprindelige bredde med langsgående sigtelinje til Domkirken og uden afgivelse af byrumsarealer til byggeri. Den bør færdiggøres med et grønt midterfelt som Rambla, der kan rumme byrumsinventar, ophold og fremtidige trafikdisponeringer.
Fravalg af handelsgade på Boulevarden: Etableringen af en handelsgade vurderes som et uhensigtsmæssigt og fremmed element, der ikke stemmer overens med den maritime helhedsplan og ikke har opbakning i borgerinddragelsen. Butikker kan i stedet placeres i stueetagerne af boligkarreer, fx langs Tværforbindelsen.
Styrkelse af de maritime aktiviteter: Den langsgående kanal langs Boulevarden bør etableres i fuld bredde, uden indsnævring til fordel for byggeri. Et mindre bassin og et område til ophold (”Bernhards Brygge”) kan etableres ved krydsningen med Tværforbindelsen. Broerne mellem Pier 2 og 3 samt 3 og 4 foreslås udeladt, da de begrænser fri bevægelighed for maritime aktiviteter i og omkring Bassin 5 og 7.
Erstatning af boligkarreer med kulturbyggeri: De to centrale boligkarreer på Pier 3 bør erstattes af kulturbyggeri og et kombineret foreningshus/kulturhus/museum. Dette vil frigøre plads til grønne, nær-rekreative arealer og samtidig bevare vigtige sigtelinjer fra Tværforbindelsen og Østbanetorvet til Lodstårnet og Havnebassinet.
Udeladelse af boligkarre ved Lodsbassinet: Den planlagte boligkarre på det sydlige hjørne af Pier 3 bør fjernes af hensyn til udsyn og sigtelinjer mellem kajkanterne, havnepladsen, havneløbet og Aarhus Bugten. Såfremt økonomien nødvendiggør det, kan karreen alternativt flyttes til et byggefelt med erhvervsanvendelse på Pier 2.
Afslutningsvis vil jeg opfordre Aarhus Kommune til at tage Fællesrådets forslag til sig og indarbejde disse justeringer i den endelige udviklingsplan, så Pier 3 bliver et maritimt, grønt og kulturelt velfungerende byrum i tråd med den oprindelige vision for Aarhus Ø.