Gå til hovedindhold

Høringssvar

Udviklingsplan for Pier 3

Pier 3

Pier 3, Aarhus Ø.
Da min mand og jeg i 2022 flyttede fra Sønderborg til Aarhus Ø var det blandt andet på baggrund af de visioner, som man oprindeligt havde udviklet for den nye bydel: den brede boulevard med sigte til både Domkirke og Aarhus Bugt, de mange kanaler til maritimt brug og de spektakulære byggerier ved især Bassin 7.
Vi har efter flytningen til øen som mange andre efterspurgt, at øen blev grønnere. Et ønske som vi beboere på øen har gentaget og gentaget ved alle de mange møder, der er blevet afholdt vedrørende udviklingen af Pier 3 - og der har været stor folkelig deltagelse i disse møder.
Det forslag, som Investorgruppen nu er kommet med, ændrer desværre grundlæggende ved de oprindelige visioner vedrørende boulevardens og kanalernes bredde og det er heller ikke særligt grønt.
Til gengæld finder jeg de oprindelige visioner fint bevaret i Fællesrådets visionære og konstruktive forslag- og iøvrigt stor tak til rådets store arbejde.
Mvh
Annette Knudstorp
Nicolinehus.
Download høringssvar som pdf

Afsender

Navn

Annette Knudstorp

Indsendt

09/06/2025 15:34

Udtaler sig som

Privatperson

Sagsnummer

HS9768223

Informationer

Startdato

Svarfrist

Type

Indkaldelse af ideer og forslag
Område
Midtbyen

Hørings-id

H1109

Kontakt

TEKNIK OG MILJØ 
Bystrategi
Karen Blixens Boulevard 7 
8220 Brabrand 
Telefon: 89 40 44 00 

Ved generelle henvendelser og spørgsmål:
arealudvikling@mtm.aarhus.dk

Vær opmærksom på at alle høringssvar skal afgives her via høringsportalen. Høringssvar kan ikke sendes på mail til ovenstående.