"Jeg støtter Fællesrådet for Aarhus Øs forslag til justering af Udviklingsplan for Pier 3"
1. Boulevarden og dens ide ødelægges fuldkomment. Nu har man endeligt planlagt og fået en boulevard og så ønsker man at ødelægge den med det samme - den er så vigtig for hele identiteten på Ø, med luft, sigtelinier specielt mod kirken og muligheden for at øge begrønningen af området ved at beplante i midten og skabe små rum til fælles benyttelse.
2. Kanalerne er også en af hovedideerne i projekt Aarhus Ø og nu fjerner man nogen og indsnævrer den sidste. Man burde sikre at kanalerne ikke bare laves men også at der skaffes adgang ned til vandet således at brugen af kanalerne kan øges.
3. Jeg syntes man bør få afklaret trafikafviklingen inden man sætter noget som helst i værk. Jo flere etagemeter der bygges jo større problemer og det er jo almindeligt kendt at problemerne er store nok i forvejen.
4 Jeg syntes der at der skal sikres adgang til vandet i selve havnebasinnerne med tanke på hvor mange lystfiskere og andre brugere af vandet der heldigvis er kommet de senere år.
5. Skole, idrætshal, boldbaner mv mangler i den grad på Øen og for den sags skyld i hele denne bydel og vil kunne løfte rigtig meget kulturelt