Til den som dette måtte vedkomme.
I forbindelse med udstykkelse af grunden på den gamle færgeterminal i Aarhus midtby ser jeg følgende udfordringer som må tages højde for.
Tilkørsel til Aarhus Ø:
Trafikken på den kystvejen er presset i dag, især omkring krydset mellem Randersvej og kystvejen. Hvis man skal fra Aarhus Ø til venstre ind mod midtbyen, kan det tage op imod 10 minutter ekstra at komme i gennem dette i myldretiden. Ved udbyggelsen af Pier 3 må det være en grundlæggende forudsætning at få styr på de trafikale forhold omkring dette kryds, da det gør området mindre attraktivt for både beboere og erhverv som skal benytte vejene. Man kan kun sige at der er begået væsentlige fejl ved anlæggelsen af dette. Hvis der kommer flere beboere må man forudsætte at forholdene omkring den trafikale situation ikke forbedre sig.
Pier 3:
For renderingerne for Pier 3 ser jeg begge forslag godt kan optimeres.
Det fra investorerne viser at man ønsker at bruge så mange kvadratmeter som muligt da det skaber værdi for dem og især det med at lave gård-miljøer imellem bygninger gør det mere attraktivt for børne familier hvilket der mangler i de i nogle af de ældre opførelser gjort på Aarhus Ø. Det skal sikres allerede i designfasen at der kommer sollys nok ned i gaderne, hvilket er en åbenlys designfejl på det oprindelige Aarhus Ø byggeri. Dertil skal der udlægges flere grønne områder som passer ind i omgivelserne.
For FAØ ligger man meget vægt på at have nogle store grønne områder, og færre bygninger. Dog skal man se ind i at få områderne til at passe sammen, hvilket det ikke helt gør ud fra renderingerne. Hvad endvidere mangler, er en helhedsplan for parkering, blikfang i forbindelse med hvad som skal gøre området attraktivt for dets beboere. Her tænkes blandt andet rekreativitet som kunne være padel, fodboldbaner, skaterpark eller lignende.
Som opsummering ser jeg gerne følgende bliver taget hånd om i forslaget.
Trafik situationen SKAL forbedres på og omkring Aarhus Ø.
Lær af tidligere fejl som er lavet i forbindelse første etape af Aarhus Ø
Mere grønt som passer ind i designet.
Rekreative aktiviteter til områdets beboere.