Så har I gjort det igen igen....
I er gået i gang med udviklingsplanerne for Pier 3 ved et samarbejde med investorer og byggefirmaer.
Hvis byrådet mener det alvorligt, med borgerindragelse, bør man involvere borgergerne i en længere proces- måske over et par år- så så mange af borgernes ønsker bliver tilgodeset.
Dette er for eksempel sket i Frederiksberg kommune i udviklingsplanerne for Frederiksberg hospital, som snart skal lukke.
Jeg vil hermed gøre indsigelse mod de nuværende planer for udnyttelse af Pier 3.
Et stort ønske fra rigtig mange af os borgere i Aarhus er en større Folkepark, så man får et stort sammenhængende grønt område som det kendes fra andre større byer i udlandet. Dette vil være til gavn og glæde for rigtig mange Aarhusianere og turister. Og desuden bevare en smule udsigt til bugten.
Ved parken kunne der så ligge små restaurantbåde og både med mad og drikkelse, som man kunne nyde i parken.
Se DET vil skabe liv og vil være til gavn og glæde for mange mennesker!
Men det ender nok desværre med, at man fortsætter med de nuværende planer og gør som man plejer. Måske med småændriger mht byggehøjde og tæthed.
Økomien skal jo også hænge sammen, som svaret højst sandsynligt vil blive. .
Jeg spørger bare: Hvor vil I finde pengene, når alt arvesølvet er solgt?
Jeg orker snart ikke denne proces, som kun finder sted fordi det står i lovgivningen.
Alligevel håber jeg, at man denne gang vil lytte til os borgere!