Gå til hovedindhold

Høringssvar

Udviklingsplan for Pier 3

Pier 3 og vand

Pier 3

Roklubben ARA har følgende kommentarer til udviklingsplanen for Pier 3.

Kanaler. De kanaler der skabes på pier 3, skal have en bredde stor nok til, at robåde og kajakker kan komme rundt. Det vil være med til, at der skabes et levende miljø også på vandet. Der bør endvidere skabes mulighed for, at der kan laves landgang ved de grønne område, så de kan anvendes som rastepladser.

Grønne områder. De grønne områder bør være større, og fortrinsvis placeres i nærheden af vandet. Det er nødvendigt for at Aarhus stadig vil kunne tiltrække store sejlevents, hvor der kommer til at mangle vand nære arealer.

Vandet: Det er vigtigt, at der skabes et levende miljø på vandet. Det gøres bedst ved, at alle mindre fartøjer kan komme rundt, samtidig med der skabes områder for mere permanente vandsportsaktiviteter. Desuden er det vigtigt, at der skabes adgang fra Aarhus Bugten, hvor Aarhus Havn i dag forhindre sejlads. Adgangen skal respektere de behov, som en erhvervs havn har. Der skal findes en løsning på en god sameksistens mellem erhverv og lystsejlads.

Broer: Eventuelle broer skal have en højde, hvor lettet fartøjer kan passere uhindret, og skal være mulighed for åbning, så der er mulighed for sejlbådes adgang, igen for at skabe et liv i bassinerne.
Download høringssvar som pdf

Afsender

Navn

Roklubben ARA

Indsendt

12/06/2025 14:40

Udtaler sig som

Forening, organisation eller bestyrelse

Organisation

Roklubben ARA

Sagsnummer

HS6882387

Informationer

Startdato

Svarfrist

Type

Indkaldelse af ideer og forslag
Område
Midtbyen

Hørings-id

H1109

Kontakt

TEKNIK OG MILJØ 
Bystrategi
Karen Blixens Boulevard 7 
8220 Brabrand 
Telefon: 89 40 44 00 

Ved generelle henvendelser og spørgsmål:
arealudvikling@mtm.aarhus.dk

Vær opmærksom på at alle høringssvar skal afgives her via høringsportalen. Høringssvar kan ikke sendes på mail til ovenstående.