Danske Handicaporganisationer (DH) og Aarhus Kommune inviterer til et fælles temamøde om Aarhus Kommunes Handicappolitik.
På temadagen får du mulighed for at høre inspirerende oplæg om velfærdsteknologi og forventninger til velfærdsstaten og paneldebat med politikere og borgere. Derudover kan du besøge stande, der giver et indblik i, hvordan Aarhus Kommune arbejder med temaerne i handicappolitikken fx tilgængelighed, sundhed og beskæftigelse, som blot er nogle af temaerne i handicappolitikken. Handicaporganisationerne vil også være til stede med stande og præsentere sig selv og deres arbejde.
Program
14.30 Standene åbner
15.00 Velkommen til temadagen v. borgmester Jacob Bundsgaard og Thorkild Olesen (formand for Danske Handicaporganisationer)
15.15 Afstemning om emner til fremtidens handicappolitik
15.30 Besøg i standene
16.15 Borger- og politikerpanel
17.30 Underholdning v. De Splittergale
17.45 Aftensmad
18.15 Oplæg om pres og forventninger til velfærdsstaten
18.45 Oplæg om velfærdsteknologi v. Birthe Dinesen (Professor v. Aalborg Universitet)
19.15 Afstemning om emner til fremtidens handicappolitik og opsamling
19.30 Tak for i dag
Af hensyn til bestilling af forplejning, bedes du tilmelde dig temadagen senest onsdag d. 31. august 2022.