Gå til hovedindhold

Høringssvar

Forslag til Klimaplan 2025-2030 - Forlænget høringsfrist

Klimaplan 2025-30, mobilitet

Fra: Kirsten Andkjær Petersen
Dato: 21.02.2025
Til: Aarhus Kommune
Emne: Høringssvar til Klimaplan 2025-30, fokus: Mobilitet
Til Klima- og Miljøudvalget
Kommunens mobilitetsplan, der henhører under Kommunens Klimaplan 2025-30, rummer mange ambitiøse elementer, men på transportområdet er den ikke tilstrækkelig.
Aarhus står over for store udfordringer i forhold til transportens CO2-udledning og dens indvirkning på klimaet. Transportsektoren står for 2/3 af byens CO2-udledninger, svarende til 729.000 tons årligt, og den nuværende mobilitets- og klimaplan sigter mod at reducere 45.000-112.000 tons CO2, så der er store mangler i planens håndtering af transportens rolle i klimaudfordringerne.
Mangler i planen:
• De anførte initiativer ift. cykling og kollektiv trafik anser jeg som for lidt i forhold til den hastighed, der kræves, for at opnå de nødvendige reduktioner.
• Cyklisme som løsning: Aarhus kunne udvikle sig til en cykelby, hvor cykling er den primære transportform. Byen kunne designe sine gader til at prioritere cyklister med supercykelstier og sikre et nemt og trygt miljø for både folk og varer, der transporteres med ladcykler. Dette ville ikke kun reducere CO2-udledningerne, men også forbedre borgernes sundhed, trivsel og livskvalitet.
• Vi bør i det hele taget lade os inspirere af ideerne bag ’15-minutters byen’, jf. forskning på Aalborg Universitet ved Emil Høg.
• Bilismen er ikke tilstrækkeligt adresseret, selvom den spiller en stor rolle i både CO2-udledninger og forringelse af livskvalitet i byen.
• Aarhus er i høj grad bygget op omkring biler, men biler skaber dårlig livskvalitet og trængsel. Mange byer har denne udfordring, og løsningen ligger i at omstrukturere byens infrastruktur og prioritere mennesket før bilen, dvs. at skabe grønne områder, mere plads til cykling, mødesteder og større fokus på fællesskab og sundhed frem for bilpendling. Et væsentligt tiltag ville være at omdanne alle gader inden for Ringgaden til cykelgader, hvilket kunne mindske luftforurening og støj, samtidig med at sundheden øges. Lidt mere mod til at reducere biltrafikken ville være ønskeligt.
• Transporten skal holde sig inden for planetens grænser: Aarhus og andre byer skal omstille transporten hurtigt for at reducere forbruget og CO2-udledningen. Dette omfatter reduktion af tung trafik, containerskibe og flytrafik, der har en stor negativ indvirkning på klimaet. Der er et presserende behov for at reducere disse aktiviteter og fokusere på bæredygtige alternativer som cykling og kollektiv transport.
• BRT-busser bør foretrækkes i stedet for ”letbane etape 2”. Det er min vurdering, at BRT er mindre omkostningstungt at etablere og drive, både CO2-mæssigt og økonomisk, og det er tillige mere fleksibelt. BRT kan sagtens give sammenhæng med den nuværende letbane.

Alt i alt bør vi gå efter en langt mere ambitiøs og helhedsorienteret tilgang til transport og klima, hvor alle sektorer og transportformer spiller en rolle i at sikre en bæredygtig fremtid.
Download høringssvar som pdf

Afsender

Navn

Kirsten Andkjær Petersen

Indsendt

25/02/2025 19:06

Udtaler sig som

Privatperson

Sagsnummer

HS2263938

Informationer

Startdato
Svarfrist
Type
Klima, natur & miljø
Område
Hele kommunen
Hørings-id

H1030

Kontakt

TEKNIK OG MILJØ
Klimasekretariatet
Aarhus Kommune

Mail: gogreen@aarhus.dk