Gå til hovedindhold

Høringssvar

Forslag til Lokalplan nr. 1233 - Dagligvarebutik i Spørring

Høringssvar til lokalplan 1233 – dagligvarebutik i Spørring

Høringssvar til lokalplan 1233 – dagligvarebutik i Spørring
Indsendt af: Keld Sørensen, Hadsten / Lodsejer i Ødum

Jeg skriver som borger i Favrskov Kommune og ejer af en grund i Ødum, hvor jeg gennem flere år har arbejdet for at skabe en dagligvarebutik til gavn for Ødum, Selling og Hadbjerg.

Jeg vil gerne udtrykke min store bekymring over det forslag, Aarhus Kommune nu har sendt i høring. Det virker både urimeligt og usamarbejdsvilligt – og det underminerer et projekt, som jeg har lagt både tid, penge og tillid i.

Vi startede i god tro – og med åbenhed
I Favrskov Kommune gik arbejdet i gang i 2021. Vi ville skabe en butik i Ødum, så borgerne i området slap for at køre langt efter dagligvarer. Jeg betalte selv for en analyse fra COWI, som viste, at der var grundlag for en butik i Ødum – og at en butik i Spørring på op til 400 m² ikke ville være et problem.

Vi delte analysen med Favrskov Kommune – og Favrskov delte den med Aarhus Kommune. I 2022 blev der holdt møde mellem kommunerne, hvor netop Ødum-projektet var på dagsordenen. Aarhus vidste altså godt, hvad der var i gang.

Det skal også siges, at selvom analysen ikke direkte talte Spørring med, ville området også have haft glæde af butikken i Ødum. Det her handlede ikke kun om én by – men om at skabe en lokal forsyningsløsning for hele området nord for Aarhus, hvor flere mindre bysamfund mangler dagligvaretilbud.

...Så blev vi kørt over
Alligevel vælger Aarhus nu at fremlægge en lokalplan, der giver lov til en butik i Spørring på op til 950 m² – altså mere end dobbelt så stort som det, vi fik at vide, var uproblematisk.

Jeg havde endda en konkret dialog med Salling Group om at etablere butikken i Ødum. Men efter Aarhus satte gang i deres egen plan i Spørring, trak de sig – og kiggede mod Aarhus i stedet.

Det føles som at blive kørt over af en kommune, der burde være en samarbejdspartner. Jeg har gjort alt det rigtige: Delt viden, fulgt reglerne og spillet åbent spil. Alligevel bliver jeg overhalet bag om ryggen.
Ødum er bedre placeret – og uden trafikproblemer

Ødum har en meget bedre placering rent trafikalt. Der er fine adgangsforhold og ingen nærliggende skole, der skal tages særligt hensyn til. I Spørring skal I derimod ind og tilpasse vejnettet, kryds og skoleveje, og det ved I godt selv – det står i miljøvurderingen.

Det er svært at forstå, hvorfor det projekt, der er bedst placeret, skal skubbes til side. Det burde give mere mening at bakke op om løsningen i Ødum, som allerede var i gang – og som også kunne have betjent borgere i Spørring.

Samarbejde kræver vilje – ikke kun ord
Vi hører tit, at vi skal stå sammen i Business Region Aarhus, og at kommunerne skal arbejde sammen om gode løsninger. Men det her er ikke samarbejde. Det er et eksempel på, at Aarhus hellere vil vinde alene end lykkes i fællesskab.

Når det gælder om at søge fonde eller tale klimaindsats, beder Aarhus gerne naboerne om opbakning. Men når en af de små kommuner har et godt projekt kørende, så rækker Aarhus ikke hånden frem – men tager over.

Det kunne have været undgået.

Hvad jeg håber, Aarhus vil gøre
Jeg håber, I vil tage dette alvorligt og:
• Skruer ned for størrelsen på butikken i Spørring – 950 m² er for meget, og det undergraver den fælles plan
• Genoptager dialogen med Favrskov, så vi kan finde en løsning, der giver mening for hele området
• Udskyder lokalplanen, til konsekvenserne for Favrskov er ordentligt belyst

Jeg tror på, at god planlægning også handler om tillid og ordentlighed. Det har manglet i denne proces. Det håber jeg, vi kan rette op på.

Med venlig hilsen
Keld Sørensen
Hadsten / Ødum
Download høringssvar som pdf

Afsender

Navn

keld sørensen

Indsendt

06/08/2025 11:20

Udtaler sig som

Privatperson

Sagsnummer

HS0827403

Informationer

Startdato

Svarfrist

Type

Lokalplan
Område
Trige - Spørring

Hørings-id

H1193

Kontakt

TEKNIK OG MILJØ
Plan og Byggeri
Karen Blixens Boulevard 7
8220 Brabrand
plan@mtm.aarhus.dk