--høringssvar--
Værktøjskassen for Borgerinddragelse, Aarhus modellen, indeholder glædeligvis mange værktøjer, som er anbefalet af Fællesrådene i det store forarbejde til den nye samarbejdsaftale. Vi savner dog en konkret plan for anvendelsen.
Vi ønsker:
1. At Aarhus Kommune beslutter, at der altid skal udarbejdes en procesplan for borgerinddragelse før lokal udvikling igangsættes
2. At Aarhus Kommune beslutter at en procesplan for borgerinddragelsen udfærdiges og sendes i høring lokalt som første skridt i samarbejdet omkring den enkelte lokale udvikling.
3. At Aarhus Kommune fremlægger en skabelon for procesplaner for Fællesrådene, som eksemplificerer anvendelsen af værktøjer til borgerinddragelse
Uddybende bemærkninger:
Når man ser på virkeligheden i tidligere og igangværende inddragelser, er der en væsentlig mangel i høringsmaterialet. Mårslet fællesråd ønsker, at der tidligt i opstarten af en udvikling i lokalsamfundet bliver lavet en Procesplan for borgerinddragelse, hvor det er tydeligt hvilke emner fra værktøjskassen kommunen vil bruge og hvornår.
Ved start af en inddragelse skal forvaltningen ligeledes formidle, hvad borgerne kan få indflydelse på og hvordan. Med udgangspunkt i lovgivningen bør Forvaltning fortælle borgerne, hvilke emner de kan få indflydelse på i de forskellige inddragelsesområder.
Før en inddragelse skal kommunen sende en inddragelses proces i Høring så alle borgere og fællesrådene kan give input til den bedste inddragelses proces. Valget af de forskellige metoder for inddragelse bør borgerne have mulighed for at få indflydelse på, selvfølgelig med udgangspunktet i størrelse og af opgaverne.
Ved Temaplaner eller Kommuneplaner vil det være ønskværdigt at fællesrådene for mulighed for at afholde et Borgermøde online, med ledende medarbejder i Kommunen. Vi har nu i Mårslet i de sidste to kommuneplaner afholdt sådanne møder med stor interesse for byen. Forsøg med at borgerne også kan streame disse møder har også været muligt, men fællesrådet vil gerne have en beskrivelse fra kommunen tidligt, så det er muligt at flere borgere til at deltage.