Spring til hovedindhold

Høringssvar

Omstillingsplan og indfasning af beskæftigelsesreform på social- og beskæftigelsesområdet

Ved. forslag 2.11 og 4.1

Fra Center for ADHD+ ønsker vi at bidrage med vores faglige perspektiver på to af de foreslåede omstillinger i forbindelse med Omstillingsplan for Socialområdet 2026:

Forslag til omstillingsplan 2026______ Forslag nr. 2.11
Helhedsorienteret indsats i alle sager, hvor forældre modtager tabt arbejdsfortjeneste grundet skolefravær

Vi bifalder dette forslag, da alt for mange børn og unge - heraf flere med ADHD/ASF i dag ikke deltager i skoletilbud.

Vi vil gøre opmærksom på, at deltagelse i skoletilbud både kræver noget af forældrene - som muligvis imødegås med dette forslag, hvis det opbygges korrekt.
Dette kræver, at de medarbejdere, der skal stå for dette reelt har kompetencerne til opgaven. Vi anbefaler, at dette team skal basere deres indsatser på de bedst underbyggede metoder og programmer ift. at skabe varige ændringer i familiedynamikker. Eksempler på disse programmer er bl.a. invest in play(R), PMTO og Familie og Netværk.

Vi vil dog også understrege vigtigheden af, at de pædagogiske tilbud til barnet/den unge skal være af en kvalitet, så eleven reelt KAN indgå i fællesskaberne her. Dette er ikke alene familiens opgave.

Forslag til omstillingsplan 2026______ ____Forslag nr. 4.1
Reduktion af dagbehandling i Børnecentret

Det er fornuftigt at gentænke antallet af indsatser til børn og unge i mistrivsel jf. Aarhus Kommunes interne analyse af området fra sommeren 2024: https://aarhus.dk/media/cwpjpcsl/8b-analyse-af-nuvaerende-indsatser-til-boern-og-unge-i-mistrivsel.pdf

Vi ønsker i den forbindelse at henlede opmærksomheden på kvalitet og værdiskabelse af indsatser. I forslaget er alene rammeforhold beskrevet.

Det er muligt at lægge tidlige indsatser ud i distrikterne - og der er allerede nogen erfaring med fx at anvende iKomet her. Dette bør følges op og udvides - så medarbejderne i Relationel Velfærd rent faktisk har kompetencer til at udføre de tidlige indsatser.

Det er også muligt at forkorte behandlingstid, hvis der vel at mærke anvendes de bedst dokumenterede indsatser og løbende følges op på effekt. Eksempler på programmer og indsatser er bl.a. invest in play(R), PMTO og Familie og Netværk - samt FIT som ramme for øvrige indsatser.

Vi vil opfordre det politiske udvalg til at følge udviklingen på dette område meget nært fx ved:

Ventetider - Hvor længe går der fra en indsats bevilliges til indsatsen reelt igangsættes?
Behandlingstid - Hvordan udvikler varigheden af behandlingstiderne sig i Børnecentret?
Effekt/værdiskabelse - Er de igangsatte indsatser reelt hjælpsomme for familierne?

Fra Center for ADHD+ har vi understøttet implementeringen af onlineprogrammet iKomet og invest in play i mere end 20 kommuner - heraf mange i Øst- og Midtjylland. Aarhus Kommune anvender pt. iKomet med gode erfaringer, men anvender ikke pt. invest in play.

Resultatopgørelser af iKomet viser, at 7 ud af 10 børn og familier hjælpes tilstrækkeligt med dette onlineprogram. Dette program vil med fordel kunne anvendes i større skala i Relationel Velfærd og Center for Trivsel.

Resultatopgørelser af invest in play viser, at 9 ud af 10 børn hjælpes i trivsel og ud af adfærdsproblemer med dette korte og fokuserede forældreprogram. Programmet kan anvendes individuelt over 8 sessioner/uger eller i gruppe over 12 sessioner/uger. Dette program vil med fordel kunne tages i anvendelse igen i Børnecentret, som en del af tilbudsviften.

PMTO og Familie og Netværk kan ligeledes dokumentere flotte resultater - for mere viden om dette henvises til Metodecentret.

Vi stiller os til rådighed for yderligere inspiration og sparring.

www.adhdcenter.dk

Med venlig hilsen

Marie Stegger Sørensen
Centerchef
Download høringssvar som pdf

Afsender

Navn

Marie Stegger Sørensen

Indsendt

20/02/2026 12:09

Udtaler sig som

Forening, organisation eller bestyrelse

Organisation

Center for ADHD+

Sagsnummer

HS4735916

Informationer

Startdato

Svarfrist

Type
Beskæftigelse Indkaldelse af ideer og forslag
Område
Hele kommunen

Hørings-id

H1403

Kontakt

Jan Gehlert

Telefonnummer: 41 85 87 16