Omstillingsplan og indfasning af beskæftigelsesreform på social- og beskæftigelsesområdet
Høringssvar fra medarbejdere i Familieplejen vedr. Ny organisering samt omstillingsplan i MSB i 2026
Høringssvar fra medarbejdere i Familieplejen vedr. Ny organisering samt omstillingsplan i MSB i 2026
FAMILIESTRATEGIEN vil blive sat under pres ved besparelser:
Familieplejen tæller 19 medarbejdere med forskellige fagkompetencer - 9 Socialrådgivere, 8 socialpædagoger, 1 lærer og 1 psykolog – vi er opdelt i forskellige funktioner:
- ”Team supervision” har 10 medarbejdere, der vejleder og supervisere plejefamilierne, samt deltager i de lovpligtige børne-og ungesamtaler
- ”Team rekrut og match” har 4 medarbejdere, der opsøger og undersøger nye plejefamilier og matcher børn ind i familierne
- ”Team Anbringelseskonsulenter” har 2 medarbejdere, der arbejder med de mest udsatte børn i forhold til anbringelser på døgninstitutioner samt forhandler takster for opholdet.
- 1 psykolog er ansat til at understøtte multiple opgaver fx planlægger og arrangerer kurser, netværksmøder og konsulentfunktion i forhold til BUA.
- 2 tidsbegrænsede projektstillinger i ”Projekt styrket familiepleje” en traumebehandler og en læringskonsulent.
Vi betjener pleje- og støttefamilier samt døgninstitutioner i hele landet, fra Skagen til grænsen over Fyn og til Sjælland. Vi har 339 plejefamilier i drift som hver har 1-4 børn anbragt.
Udover de ovenstående arbejdsområder, er en del af vores arbejde bundet op på Barnets lov fx tilsyn med netværksfamilier, kursusvirksomhed og afholdelse af Tæt støttede opstartsforløb.
Familieplejens gode ry:
Aarhus kommunes Familiepleje har et godt ry blandt plejefamilier i hele landet, det gør, at mange plejefamilier gerne vil samarbejde med os på trods at den store konkurrence fra andre kommuner.
Det gode rygte bygger på:
• Et højt fagligt niveau.
• Grundige undersøgelser i forbindelse med match.
• Faste supervisionskonsulenter i plejefamilierne, der yder det lange seje træk.
• Understøttende indsatser fra Børnecentret
• Et godt kursusprogram ift. de lovpligtige kurser.
• Projekt Styrket plejefamilie
Når barnet er anbragt i plejefamilien, er det en central opgave at facilitere og understøtte barnets trivsel og udvikling og forebygge sammenbrud i anbringelsen.
Et sammenbrud i anbringelsen har altid alvorlige følger for barnet, det fører uvilkårligt til et brud med det kendte liv - fx skole, nære omsorgspersoner og venner.
De Regionale Socialtilsyn er på landsdækkende plan blevet beskåret, hvilket betyder en halvering af tilsyn i de generelt godkendte plejefamilier. Derfor er det af stor betydning, at Aarhus Kommunes familieplejekonsulenter forsat kommer ud i plejefamilierne minimum 4-6 gange årligt for tidlig sporing af mistrivsel, så vi undgår sammenbrud i anbringelserne.
Fremtidens MSB ser vi en stor fordel for borgerne, at der ikke sker et rådgiverskifte for de unge ved 15-årsalderen. Det har i enkelte tilfælde været vanskeligt at opretholde et godt samarbejde omkring de unge, fordi der arbejdes ud fra forskellige mål og metoder, hvilket har givet uro hos forældre og plejefamilier.
Nogle borgere med flere børn anbragt, har været udfordret af, at skulle rumme flere børne-ungerådgivere og, at der har været møder både på Blixens og Værkmester-gade.
Familieplejen i Aarhus Kommune arbejder by dækkende på tværs af URV og FC.
Vi har et tæt samarbejde med børnerådgiverne i FC Døgnrådgivning, da vi sidder sammen på Blixens. Vi ser frem til at have et tilsvarende nært samarbejde med ungerådgiverene, som skal rykke sammen i en ny organisation.
Vi oplever at det er en kvalitet, at der sidder et by dækkende team af børne-ungerådgivere, der kun arbejder med døgnrådgivning, det giver færre fejl i sagsbehandlingen.
Vi har siden Arbejdstilsynets påbud i Døgngruppen påtaget os mange opgaver, for at afhjælpe arbejdspresset for Børnerådgiverne. Vi har derfor svært ved at se at vi kan påtage os flere opgaver, uden at det påvirker kvaliteten af Familieplejen hvilket vil være i modstrid med Familieplejestrategien.
Eksempler på ekstraopgaver:
- Afholdelse af opfølgningsmøder.
- Skrivelser i forhold til visitation til understøttende indsatser.
- Netværksmøder på skoler, BUA og Familie ambulatoriet.
- Afholdelse af lovpligtige børnesamtaler både alene og som nr. 2.
Økonomiske perspektiver og langsigtet investering
Nationalt ser vi at tilgangen og antallet af plejefamilier falder drastisk, samtidig med at vi i vores anbringelsesstrategi vægter anbringelse i familiepleje, som den bedste og billigste anbringelsesform, også for børn med komplekse udfordringer. Det er afgørende for rekruttering og fastholdelse at Familieplejens konsulenter fortsat leverer høj kvalitet og kan opkvalificere plejefamilierne løbende.
Erfaringen efter 8 måneder med Styrket Familiepleje er, at adgangen til den specialiserede indsats med traumeterapeut, traumespecifik supervision og læringsindsats har positiv effekt på vores muligheder for at rekruttere dygtige plejefamilier. Vi ser at den specialiserede støtte til børn og plejefamilier udvikler kvaliteten i anbringelsen på en måde, hvor vi i højere grad får børn og plejefamilier i trivsel og børn opnår mulighed for læring og uddannelse, hvilket i sidste ende øger sandsynligheden for at børn udvikler resiliens, livsduelighed og velfærd.
Besparelserne i de forebyggende indsatser og strammere styring af visitation i BFF.
Vi har en stor bekymring for at de børn, der bliver visiteret til Familieplejen, vil komme til at være længere tid i mistrivsel, inden der bliver der bliver peget på en anbringelse.
På grund af færre medarbejdere i klyngerne – Nedlæggelse af Tryghedsagenterne, der kan handle i akutte sager samt nedskæring i Familiebehandling.
Vi har set et øget antal børn med alvorlige udfordringer på visitationslisten, det har den konsekvens, at det bliver sværere at finde en egnet plejefamilie til barnet. Vi har i forvejen erfaret, det er blevet vanskeligere at finde egnede plejefamilier til de børn, der bliver visiteret til plejefamilier.
Børnecentrets visitation har i sidste uge meddelt, at de allerede nu, er begyndt at afvise henvisninger til indsatser på:
- Anbragte børn i plejefamilie, der er fyldt 18 år
- Anbragte børn i plejefamilie, der har brug for familiebehandling (hvor der ikke meget tydeligt står at det er svære traumer)
Det er dermed opgaver, der vil blive sendt til Familieplejens ene traumebehandler i Projektet ”Styrket plejefamilie”.
Der er ikke kapacitet i projektet til at tilbyde en decideret indsats, som disse børn faktisk har behov for. Det kan være unge, der bliver anbragt sent og derved først omkring det 18. år har sikkerhed, stabilitet og ro nok til at kunne få effekt af traume-forløsende behandling. Det kan have afgørende betydning for den unge kan blive i og færdiggøre sin ungdomsuddannelse og på sigt kunne være selvforsørgende.
Det kan derfor være en overvejelse værd at investere i yderligere en medarbejder i Projekt Styrket familiepleje til at tage fra på traumeopgaverne.
Download høringssvar som pdf