Omstillingsplan og indfasning af beskæftigelsesreform på social- og beskæftigelsesområdet
Hvem beskytter, sikre og råber op for børnene
Kære Byråd.
Det er med stor bekymring, jeg vælger at sætter mig og skrive jer dette høringssvar på baggrund af de massive besparelser på socialområdet og planen i omstillingskataloget. Jeg skriver som et opråb fra en målgruppe, som jeg ikke tænker selv kommer til tasterne. Jeg skriver på vegne af de børn, som jeg hverdag kæmper for at får mulighed for en sikker og tryg opvækst. Jeg skriver på vegne af de familier, der selv ikke har ressourcerne til at råbe højt. Og jeg skriver fordi rigtig mange af de forældre, som jeg til dagligt møder, ikke ønsker at vi som kommune blander os i deres familieliv, men deres børn har helt afgørende brug for hjælp.
Jeg er medarbejder ved Børnehus Midt, Aarhus, hvor jeg udreder børn, der har været udsat for vold eller overgreb for tegn og reaktioner på belastning og traumer på baggrund af det, som de har været udsat for. Vores udredning giver vurderinger og anbefalinger til Kommunerne i region Midt, herunder Aarhus Kommunes familie- og børneområde. Jeg arbejder dermed med en målgruppe, der står et utroligt svært og kriseramt sted i livet. Børn der har oplevet noget, de aldrig skulle opleve og som oftest har brug for en helt særlig støtte og indsats for at deres sikkerhed, trivsel og udvikling sikres. Med omstillingskataloget fjernes afgørende indsatser på et område, der aktuelt i forvejen er massivt pressede ift. at give en tilstrækkelig hjælp og støtte til traumatiserede og belastede børn. Jeg oplever i samarbejdet med familie- og børnecentret, at rådgiverne og behandlerne er alt for pressede til at kunne give børnene og familierne en tilstrækkelig støtte, selv når der er tale om vold eller overgreb i hjemmet. Rådgiverne kæmper for at være der for børnene, uden selv at gå ned med stress – men der er alligevel mange der flygter fra at arbejde i kommunen. Vi erfarer, at Aarhus Kommune mister mange virkelig kompetente og erfarne medarbejdere, der ikke kan se sig selv i øjne ift. børnene, hvorfor det er nyuddannet personale, der står i utrolig komplekse situationer. Og behandlerne har ventelister, så problemerne vokser i høj grad, før der kan sættes ind.
Helt særligt går min bekymring blandt andet for, hvad rådgiveren efter en videoafhøring af et barn, der har udtalt sig om voldsom vold i hjemmet skal stille op, når der hverken kan sendes tryghedsagter i hjemmet, rådgiverne har ikke tid, behandlerne er få – og når skaderne så er sket på grund af manglende forebyggende indsatser, er behandlingstilbuddene for de traumatiseret børn også nedlagt. De forhåndsreserverede akutpladser på spædbarnsindsatsen bethesda samt Christian IX børnehjem er opsagt. Jeg har brug for at spørge jer som byråd, hvad I kan stå inde for ift. det lille barn, der nu sendes hjem, muligvis til den forældre som har udsat barnet for vold? Hvordan kan dette barn – og alle andre som det, blive sikret med de besvarelser, der lægges op til? Hvilken chance er der for børn i mistrivsel – som har behov for støtte i Aarhus Kommune?
Ligeledes vil jeg udtrykke min bekymring for om sagerne med mistanke om, at et barn har været udsat for vold eller overgreb bliver henvist til børnehusene i fremtiden som loven tilskriver at de skal, da dette ligeledes er en udgift for kommunen. Men det ændrer ikke på barnets rettigheder for en specialiseret udredning i de danske børnehuse – og I skal som byråd har et ansvar for at sikre disse rettigheder, for dem, som ikke selv kender eller kan tage hånd om det. Yderligere ser jeg det utrolig problematisk, at jeg med omstillingskataloget ikke kan se, hvordan Aarhus Kommune skal kunne følge de anbefalinger og vurderinger, som børnehuset vurderer, er barnets behov på baggrund af dets traumesymptomer.
Jeg er enormt bekymret for omstillingskatalogets konsekvenser for Aarhus Kommunes børn, kommunens resterende medarbejdere og deres muligheder for at støtte børn, der ikke selv kan råbe op.
Pernille Madsen
Socialrådgiver Børnehus Midt, Aarhus.
Download høringssvar som pdf