Spring til hovedindhold

Høringssvar

Supplerende høring om Helhedsplan Tangkrogen

Helhedsplan for Tangkrogen

Som udgangspunkt mener jeg, at der de seneste år er sket en markant forringelse af Aarhusbugtens rekreative værdier, og yderligere tiltag bør helt skrottes.
Jeg må indrømme, at jeg ikke forstår begrundelsen for at opføre et stort centralt rensningsanlæg i Århusbugten.
Jeg har forstået på materialet om spildvansplanen, at en væsentlig årsag til den nødvendige udvidelse er det stigende antal borgere i Aarhus kommune. Stigningen af indbyggere er dog meget begrænset ved og omkring Tangkrogen.
Hans Jørgen Vesthardt arkitekt m.a.a. Isbjerget Aarhus Ø er i sit hørringsvar fremkommet med mange argumenter til at etablere flere mindre anlæg.
De kan så placeres i de områder hvor der sker kraftig udbygning.
Det giver samtidig gode muligheder for at man kan afprøve nye metoder og processer i mindre målestok som ved gode resultater eventuelt gradvis kan udbredes til resten af kommunen.
Man skulle efterhånden tro, at Århus kommune har forstået, at mange borgere er imod enhver opfyldning af bugten
Man kan frygte, at et af de kommende tiltag bliver en dæmning fra Helgenæs til Fløjstupså man slippe for besværet med opfyldning; men "bare" skal pumpe vand ud
Download høringssvar som pdf

Afsender

Navn

jens Mauritzen

Indsendt

03/05/2026 21:07

Udtaler sig som

Privatperson

Sagsnummer

HS6084451

Informationer

Startdato

Svarfrist

Type
Indkaldelse af ideer og forslag
Område
Midtbyen

Hørings-id

H1465

Kontakt

Har I spørgsmål til projektet på land, kan I kontakte Anne Mølgaard Juul, Aarhus Kommune på e-mail amjuu@aarhus.dk og tlf. 4185 6273.

Har I spørgsmål til projektet på søterritoriet, kan I kontakte Anne Villadsgaard, Kystdirektoratet på e-mail avi@kyst.dk og tlf. 9133 8425.