Spring til hovedindhold
Forløb

Skovspiringsforløb - Forår og efterår 2026

I 2026 er lokale børn og unge med til at skabe ny natur ved Sabro gennem et fælles skovspiringsforløb. Ved at samle vilde frø, nødder og bær fra lokalområdet hjælper de naturen med at spire frem i det kommende skov- og naturområde.
Fra
søn, 03/01/2026 - 08:00
Til
lør, 10/31/2026 - 08:00
Adresse
Ny natur Sabro

Hjælp ny skov på vej i Sabro

Skovpiringsforløb forår 2026

I løbet af foråret, sommeren og efteråret 2026 deltager lokale børn og unge i et skovspiringsforløb, hvor de hjælper med at skabe ny natur ved Sabro.

Som en del af forløbet samler børnene vilde frø, nødder og bær fra lokale skove, skovbryn og læhegn. Materialet skal bruges til at hjælpe ny skov på vej i det nye naturområde gennem såkaldt assisteret tilgroning.

Undervejs arbejder børnene med at lære naturens arter at kende, herunder hvilke planter og træer der kan bruges til at skabe mere varieret natur. Der bliver også sat fokus på naturforståelse og samtaler om planter, som man ikke må spise.

Spiredag i oktober 2026

I oktober samles deltagerne til en fælles “Spiredag” på naturområdet ved Sabro. Her bliver de indsamlede frø, nødder og bær spredt ud på et forberedt areal, hvor forholdene er gjort klar til, at ny skov kan spire frem over de kommende år