STED: Aarhus Atletik- og Løbeakademi, Havreballe Skovvej 11 📍
TID: Tirsdag den 25. oktober kl. 16-17.30 ⏱
TEMA: Idræt og bevægelse i Kongelunden
I august pegede bedømmelsesudvalget på et vinderteam og -forslag, som skal danne afsæt for arbejdet med den endelige udviklingsplan for Kongelunden. Den samlede udviklingsplan for Kongelunden skal både rumme konkrete løsninger på kort sigt og strategier, der kan sætte retningen generationer frem. I efteråret færdiggøres den endelige plan. I den proces afholder vi tre temamøder i september-november måned.
Kom og bliv klogere på de tre forslag til en samlet udviklingsplan for hele Kongelunden. På dette temamøde sætter vi fokus på idræt og bevægelse.
På mødet får du en introduktion til de tre forslag til en udviklingsplan for Kongelunden, herunder forslag til en samlet Aarhus Idrætsby med faciliteter til både den organiserede idræt og nye byrum, der kan fremme aktivitet og folkesundhed.
Konkret skal udviklingsplanen pege på en placering af et nyt atletikanlæg og et nyt Team Danmark Center, ligesom et nyt ankerpunkt for cykelmiljøet i Kongelunden er på tale.
Der vil også være forskellige inspirationsoplæg fra brugere og fageksperter.
Aller vigtigst vil der være god plads til dialog, drøftelser og debat om forslagene til en udviklingsplan for Kongelunden.
Alle er velkomne, uanset om man er en del af idrætsmiljøet eller interesseret aarhusianer. Der er ingen tilmelding.
Forud for mødet kan du vælge at deltage på en temavandring kl. 15.00.
Email address
kongelunden@aarhus.dkTilmelding