Gå til hovedindhold

CYKEL P-huse i city

Antal støtter: 59 af 1500

Navn

Kirsten Rubech Thøgersen

Forslaget

Tiltagende befolkning får motionister på cyklen og der ses tydlige spor af mangel på mulige P af cykler i city, skovområder og kystlinie, en højaktuel ad hoc opgave for byplanafdelingen.

Bemærkninger

Der gives her få eksempler på det oversete og ikke iværksatte behov for cykel P-huse i Aarhus.

De mange cykler der mangler P mulighed, står skæmmende hensat i bybilledet og ofte uhensigtsmæssigt forladt til gene på fortove for passage.

I Immervad er det dagligt vanskeligt fremkommeligt at komme ind/ud til/fra Magasin grundet en mur af henstillede cykler og vores studerende mangler cykel-P ved uddannelsesstederne.

FORSLAG

Ovennævnte viser et overset behov i byplanen og må løses ved at indrette centralt placerede diskrete P-hus for cykler evt ved at pålægge de nuværende P huse i city til også af rumme cykel P.

Om sommeren ved Bellevue et rent kaos af cykler, der viser mangel på cykel-P i en økologisk tidsalder belyst ved målsætningen af FN’s 17 verdensmål.

Jeg forventer efter en offentlig debat, at byrådet tager forslaget til behandling for videre effektivisering af mål CYKEL-P

Afstemning start

Afstemning afslutningsdato