Forslag til Lokalplan nr. 1223 - Erhvervsområde ved Djurslandmotorvejen, Skødstrup
Trafiksikkerhed og fremkommelighed
Vi mener ikke at forslaget taget hensyn til de trafikale forhold. Trafiksikkerhed og fremkommelighed er i forvejen ganske problematiske for området.
Der henvises på s.31 til kortbilag 2, (som tilsyneladende ikke er en del af forslaget!)
Det fremgår (s.31), at vejadgang er Ved Skoven, og det vil sige, at der skal benyttes samme adgang til Grenåvej som forbinder Ved Skoven og Langs Skoven. Dette er en simpel ”sidevejsforbindelse” til Grenåvej, der i forvejen ikke har kapacitet eller udformning til at betjene den nuværende trafik.
Indkørsel/udkørsel ved Grenåvej er overbelastet og har dårlige oversigtsforhold.
Grenåvej er meget belastet af trafik fra Løgten-Skødstrup. På det sted er den kun to-sporet, så venstresving giver lang kø for de bagved kørende. Det giver stressede venstresving med modkørende trafik, dårlige oversigtsforhold, hvor man tilmed skal krydse en dobbelt sporet cykelsti. Samme cykelsti er også svær at overskue ved udkørsel.
Trafikken til området Langs Skoven / Ved Skoven er dagligt flere hundrede medarbejdere og masser af tung trafik. Virksomhederne i området tæller lager/logistik, vognmand, import/eksport, og det giver mange store lastbiler hver dag.
Med den nuværende belastning er kapacitet og udformning af adgangen utilstrækkelig.
Af hensyn til trafiksikkerhed og fremkommelighed er en yderligere belastning ikke forsvarlig.
Derfor må forslaget indeholde, trafiklys, venstresvingsbane, eller en ny supplerende forbindelse til området fra rundkørsel ved motorvejen.
Download høringssvar som pdf