Gå til hovedindhold

Høringssvar

Forslag til strategi for nye kolonihaver

Høringssvar på Forslag til strategi for nye kolonihaver

Høringssvaret gælder det område i Brabrand, der allerede er udlagt til kolonihaveområde (matrikel cn10, Lokalplan nr. 145), og som er omfattet af Forslag til strategi for nye kolonihaver.

Brabrand Haveforening af 1967 (BHF) ser overordnet positivt på udvikling af kolonihaveområdet og hilser en strategi velkommen, dog med følgende bemærkninger:

BHF ligger på en del af den matrikel (10cn), hvor der kan udvikles 44 nye kolonihaver i Brabrand. Matriklen er omfattet af Lokalplan nr. 145, hvori der står, at formålet med lokalplanen er bl.a. at skabe udvidelsesmuligheder for den nuværende Brabrand Haveforening, samt at planen tænkes realiseret ved, at hele arealet udlejes til Brabrand Haveforening af 1967, jf. Lokalplan 145.

BHF ønsker, at formål og påtænkt realisering af Lokalplan nr. 145 imødekommes, og ønsker at indlede forhandlinger med Aarhus Kommune om at leje den resterende del af matrikel 10cn, så der ikke, som Forslag til strategi for nye kolonihaver foreslår, anvendes Open Calls med herefter følgende udvælgelse af forening.

Vi har tidligere, d. 8. april 2024, har foretræde for Teknisk Udvalg, hvor vi fremlagde dette, samt øvrigt omkring, at vores den eksisterende forening ikke høre til i det billede der tegnes af kolonihaveforeninger, der overbebygger, har helårsbeboelse og hvor der er økonomiske spekulationer mv. (se bilag 1 i den vedhæftede fil).

Med venlig hilsen
Line Skattum, Formand for bestyrelsen i Brabrand Haveforening af 1967

I vedhæftede fil findes høringssvar samt bilag.

Afsender

Navn

Line Skattum

Indsendt

12/12/2024 06:09

Sagsnummer

HS4779231

Informationer

Startdato
Svarfrist
Type
Fritid
Område
Hele kommunen
Hørings-id

H989

Kontakt

Teknik og Miljø
Aarhus Ejendomme
Bautavej 6
8220 Brabrand