
Sagen er lukket pr. 22. maj 2025. Efter aftale med udvikler, BetterEnergy, stopper Aarhus Kommune arbejdet med at udarbejde lokalplan og miljøkonsekvensvurdering for et 49,5 hektar solcelleanlæg mellem Lystrup og Egå.
Efter aftale med udvikler, BetterEnergy, stopper Aarhus Kommune arbejdet med at udarbejde lokalplan og miljøkonsekvensvurdering for solceller mellem Lystrup og Egå pr. 22. maj 2025. En lukning af sagen betyder i praksis, at forvaltningen ikke bruger ressourcer på sagen og ikke ser sagen som realiserbar for nuværende.
Privatretlige aftaler mellem udvikler, naboer og lodsejere har Aarhus Kommune ikke kendskab til. Har man indgået en aftale med Better Energy, anbefaler vi derfor, at man tager direkte kontakt til Better Energy.
Nedlukningen af sagen er ikke en garanti for, at sagen aldrig kan startes op igen, eller at der aldrig kommer solceller eller andet på arealerne.
Spørgsmål kan rettes til borgerinddrager, Kristoffer Mølstrøm
Karen Blixens Boulevard 7
8220 Brabrand
Telefonnummer: 29668720
E-mail: krimoe@aarhus.dk
Aarhus Byråd ønsker at bidrage til den grønne omstilling ved at give mulighed for etablering af flere anlæg til produktion af vedvarende energi i kommunen. I kommuneplan 2017 er der derfor udpeget arealer, som vurderes umiddelbart egnede til solcelleanlæg.
Det private udviklingsselskab Better Energy har henvendt sig til Aarhus Kommune med et konkret forslag til et solcelleprojekt placeret tæt på Djurslandmotorvejen mellem Lystrup og Egå. Området ligger delvist inden for en sådan udpegning.
Få svar på dine generelle spørgsmål om vindmøller og solceller her