Jeg ønsker hermed at udtrykke min modstand mod placeringen af de planlagte vindmøller ved Vosnæs. Projektet er ude af proportion, både i forhold til den beskedne klimaeffekt og de store konsekvenser for landskab, natur, naboer og dyreliv.
1. Ødelæggelse af rekreativ natur
Området ved Vosnæs og Kalø Vig bruges af mange – til vandreture, lystfiskeri, fuglekiggeri og bare for at nyde roen og udsigten. Jeg bruger selv området jævnligt og oplever det som et af de smukkeste og mest fredelige steder i Østjylland.
2. Minimal klimaeffekt
Det giver ingen mening at ødelægge så meget natur og livskvalitet for en CO2-reduktion på kun 0,03% ift. Aarhus Kommunes klimamål. Det her handler mere om symbolpolitik end reel grøn omstilling.
3. Støj i stille områder
Vindmøllerne vil skabe støj i et område, der i dag er næsten lydløst. Der tages ikke tilstrækkeligt højde for lavfrekvent støj og infralyd, som kan være helbredsskadeligt og ødelægge nattesøvnen for beboere i området.
4. Urimelig påvirkning af naboer
At fremstille det som om, der ingen naboer er, når 51 ejendomme skal have tilbudt opkøb, er vildledende. Det her er et voldsomt indgreb i folks hverdag og ejendomsværdier – for blot tre møller med begrænset effekt.
5. Ødelæggelse af naturoplevelser og dyreliv
Området er levested for flagermus, trækfugle og hjortevildt, som forstyrres eller fordrives af møllerne. Kalø Vig er ikke et industrilandskab, men et værdifuldt og sårbart naturområde.
Jeg opfordrer kraftigt til, at projektet skrinlægges. Der findes bedre og mindre konfliktfyldte måder at støtte den grønne omstilling på, uden at ødelægge vores landskab, natur og livskvalitet.