Gå til hovedindhold

Høringssvar

Forslag til Lokalplan nr. 1237 med miljøvurderingsrapport - Vindmøller ved Vosnæs

Vindmøller ved Vosnæs

I de seneste 40-50 år er der opført ganske mange vindmøller i Danmark, men rigtig mange mindre vindmøller og ofte med lokale som medejere.
Vindmøller er i de seneste 25 år blevet opført på havet, da man der kan bygge meget større og mere effektive vindmøller. En vindmølle på havet producerer desuden 2-3 gange så meget strøm, som hvis den samme vindmølle blev opstillet i Østjylland.
Tiden er kommet til at nye vindmøller udelukkende skal bygges på havet, da de store vindmøller er til gene for flere og flere husstande på land.
Derfor - stop med at tænke på at opføre vindmøller ved Vosnæs. Ved mødet i Risskov i juni blev det fra Århus kommune nævnt at de gerne så en alternativ mulighed for at investere i havvindmøller, men det giver nuværende lovgivning ikke mulighed for og derfor ønsker kommunen at opføre møller ved Vosnæs for at opfylde nogle "mål".
Få dog den lov lavet om, så at kommunen kan investere i havvindmøller, og stop så med at bruge flere ressourcer og penge på at tænke vindmøller ved Vosnæs.
Download høringssvar som pdf

Afsender

Navn

Agner Hansen

Indsendt

06/08/2025 18:14

Udtaler sig som

Privatperson

Sagsnummer

HS8381241

Informationer

Startdato

Svarfrist

Type

Lokalplan
Område
Hårup - Mejlby Hjortshøj Lystrup-Elsted-Nye Skæring - Egå Skødstrup - Løgten Vejlby-Risskov

Hørings-id

H1154

Kontakt

TEKNIK OG MILJØ
Plan og Byggeri
Karen Blixens Boulevard 7
8220 Brabrand
plan@mtm.aarhus.dk

Vil du vide mere?

Læs mere på siden for projektet

Vindmøller ved Vosnæs | Deltag Aarhus – Aarhus kommune