Jeg er imod opstillingen af vindmøller ved Vosnæs Pynt.
• Støjgener: Vindmøller vil ødelægge den nuværende fred og ro med både hørbar og lavfrekvent støj, som kan mærkes på stor afstand og forringe beboernes livskvalitet.
• Flagermus: Området er levested for beskyttede flagermus. For at overholde lovgivningen vil møllerne skulle stå stille store dele af året – især forår og sensommer. Det betyder halveret produktion, men samme store miljøpåvirkning.
• Ringe vindforhold: Målinger viser, at vindstyrken i området er lavere end på mere egnede placeringer. Det betyder, at møllerne vil producere endnu mindre strøm, samtidig med at støj- og naturpåvirkningen er den samme.
• Naturødelæggelse: Vosnæs Pynt er et unikt naturområde med fugletræk, kystnær skønhed og stor rekreativ værdi. Vindmøllerne vil ødelægge landskabet, true fuglelivet og mindske områdets naturkvalitet.
Dette projekt giver støj, skader naturen og producerer markant mindre strøm end forudsat. Det bør afvises.