Gå til hovedindhold

Høringssvar

Forslag til Lokalplan nr. 1237 med miljøvurderingsrapport - Vindmøller ved Vosnæs

Stadig nej tak til Vindmøller efter borgermøde 19/6-2025

Stadig nej tak til Vindmøller efter borgermøde 19/6-2025
På borgermøde d. 19/6-2025 kom der ikke yderligere argumenter fra projektets interessenter som gav os en god forklaring på hvorfor der skal opstilles vindmøller lige netop på Vosnæs, nærmere tværtimod.
Det vi gik hjem med, var en formodning om at lodsejeren (godsejeren) havde tilbudt sin jord til NRGI Renewables til udlejning med indtægt derfra og at det måske er det som har bestemt hvor vindmøllerne ønskes opsat.
NRGI Renewables tjener penge på projektet da det hører under deres forretninger. Det forlød at NRGI ikke havde undersøgt andre steder end Vosnæs som kunne være relevant i stedet i området.
Aarhus Kommunes angav at de er med i projektet for at minimere deres CO2 udledning og tjener derfor til deres CO2-regnskab og det ser flot ud men tager ikke hensyn til at det går ud over nabokommunen.
På borgermødet angav Aarhus Kommunes rådmand for Natur og Teknik, Nicolaj Bang at det vil være mere optimalt for den samlede plan for vedvarende energi at opføre vindmølleparker på havet i stedet for land. Men at det for Aarhus Kommune ikke er muligt at flytte fra land til hav, da CO2-besparelsen så ikke tilfalder Aarhus Kommune.
Og så er der i øvrigt også alle konsulenterne som tjener penge i forbindelse med projektet via undersøgelser, afholdelse af borgermøde m.v.
Det er os virkeligt fjernt at lodsejeren og kommunen kan ødelægge det for så mange mennesker i nærområdet blot på grund af profit.

Vi støtter op om modstand mod godkendelse af lokalplan 1237 og henviser til alle de gode høringssvar fra borgere der er indsendt. De er fyldt med gode argumenter for at der ikke skal opstilles vindmøller på Vosnæs
Generelt mener vi ikke, at hver enkelt kommune skal beslutte opsætning af vindmøller men at det er et nationalt anliggende.
Udvikling af plan for vedvarende energi er en nødvendighed, men der skal tænkes stort og ikke simpelt som i dette enkelte projekt.
Her er der en politisk udfordring som vi mener at Folketinget skal tage sig af.
Download høringssvar som pdf

Afsender

Navn

Simon og Lisbeth Sander Frid

Indsendt

12/08/2025 13:36

Udtaler sig som

Privatperson

Sagsnummer

HS3698555

Informationer

Startdato

Svarfrist

Type

Lokalplan
Område
Hårup - Mejlby Hjortshøj Lystrup-Elsted-Nye Skæring - Egå Skødstrup - Løgten Vejlby-Risskov

Hørings-id

H1154

Kontakt

TEKNIK OG MILJØ
Plan og Byggeri
Karen Blixens Boulevard 7
8220 Brabrand
plan@mtm.aarhus.dk

Vil du vide mere?

Læs mere på siden for projektet

Vindmøller ved Vosnæs | Deltag Aarhus – Aarhus kommune