Høringssvar – Forslag til Lokalplan nr. 1237 med miljøvurderingsrapport – Vindmøller ved Vosnæs
1. Ødelæggelse af unikt landskab og rekreative værdier
Vosnæs-halvøen og Kalø Vig er udpeget som bevaringsværdigt landskab i Kommuneplan 2017. Området har høj rekreativ betydning og er et væsentligt natur- og oplevelsesområde for både borgere og besøgende.
Opstilling af tre vindmøller på op til 150 meters højde vil:
• Dominere udsigten på tværs af hele Kalø Vig og forringe oplevelsen af kystlandskabet.
• Skabe visuel forurening, der ikke kan afbødes med beplantning pga. møllernes højde.
• Reducere områdets værdi for friluftsliv, turisme og kulturhistoriske oplevelser.
⸻
2. Belastning af miljø og dyreliv – især fuglebestandene
Området omkring Vosnæs er et vigtigt levested og trækrute for mange fuglearter, herunder beskyttede og truede arter, der er optaget på bilag IV i Habitatdirektivet. Vindmølleprojektet vil medføre:
• Kollisionsrisiko for fugle under trækket, især rovfugle, vandfugle og havfugle, som følger kystlinjen.
• Forstyrrelse af yngle- og rasteområder, hvilket kan medføre at fuglene forlader området permanent.
• Risiko for negativ påvirkning af det nærliggende Natura 2000-område i Kalø Vig, hvor forstyrrelser i fødekæden kan få langsigtede konsekvenser.
• Potentiel fortrængning af flagermus og andre nataktive arter, der er særligt følsomme over for rotorernes bevægelse og lavfrekvent støj.
Miljøvurderingsrapporten behandler ikke tilstrækkeligt de kumulative effekter i samspil med andre tekniske anlæg i området, herunder Studstrupværket.
⸻
3. Støj, skyggekast og helbredsmæssige konsekvenser
Selv ved overholdelse af grænseværdierne kan lavfrekvent støj og skyggekast give væsentlige gener for beboere. Disse gener kan medføre:
• Søvnforstyrrelser, stress og koncentrationsproblemer.
• Forringelse af livskvalitet for naboer i både Aarhus- og Syddjurs Kommune.
• Negative effekter på dyrelivet, da konstant lavfrekvent støj og bevægelse kan ændre adfærdsmønstre for fugle og pattedyr.
⸻
4. Minimal klimaeffekt i forhold til store konsekvenser
Ifølge de nuværende beregninger vil projektet kun bidrage med omkring 1 % af Aarhus Kommunes energiforbrug. Klimafordelen er derfor beskeden sammenlignet med:
• Permanent ødelæggelse af et værdifuldt landskab.
• Forringelse af rekreative muligheder og ejendomsværdier.
• Risikoen for negativ påvirkning af arter og habitater, som er under beskyttelse efter både dansk lovgivning og EU-direktiver.
⸻
5. Demokratisk proces og mangelfuld inddragelse
Processen har været præget af manglende reel borgerinddragelse. Der er ikke tilstrækkelig dokumentation for, at alternative placeringer udenfor kyst- og fuglebeskyttelsesområder er undersøgt grundigt.
Samarbejdet med nabokommunen Syddjurs er heller ikke tilstrækkeligt, selvom vindmøllernes visuelle, støjmæssige og miljømæssige påvirkninger rækker langt ind over kommunegrænsen.
⸻
Konklusion og opfordring
Jeg afviser lokalplanforslag nr. 1237 i sin nuværende form.
Projektet er ude af proportioner, når den minimale klimafordel sammenholdes med de store og irreversible miljømæssige, naturmæssige og menneskelige konsekvenser.
Jeg opfordrer Aarhus Kommune til:
1. At afvise den nuværende placering af møllerne.
2. At iværksætte en ny proces, hvor alternative placeringer udenfor fuglebeskyttelsesområder undersøges.
3. At sikre en grundigere miljøvurdering, der inddrager både kumulative effekter og de særlige beskyttelseshensyn for Kalø Vig og nærliggende Natura 2000-områder.