Gå til hovedindhold

Høringssvar

Forslag til Kommuneplan 2025

Nej til "Havhuset" ved Ajstrup Strand

Jeg vil hermed gerne erklære min modstand mod etableringen af det planlagte "Havhuset" ved Ajstrup Strand - og hermed et nej til at bygge indenfor strandbeskyttelseslinjen. Bestemmelsen for strandbeskyttelse handler netop om at beskytte sårbar dansk natur - som den findes ved Ajstrup Strand.

* Mange lokale fra Beder/Malling-området og sommerhusejere nyder muligheden for at færdes langs stranden - de fredfyldte omgivelser vil blive voldsomt udfordret med etablering af "Havhuset" med en bred vifte af aktiviteter.

* Ajstrup Strandvej er i forvejen stærkt trafikeret store dele af året - øget trafik vil kun forstærke risikoen for farlige situationer og trafikulykker. Sandsynligheden for stærkt øget trafik forstærkes samtidig af, at der er meget begrænsede muligheder for kollektiv trafik til/fra området.

* Der vil ikke være de nødvendige parkeringsmuligheder ved "Havhuset" - resultatet vil være generende og farlig parkering på de smalle grusveje, der leder ned til stranden fra sommerhusområdet.

* Hvis byggeriet endelig skal realiseres, bør det placeres udenfor strandbeskyttelseslinjen, den sårbare natur og på afstand fra anden bebyggelse - f.eks. langs kysten ind mod Aarhus.

Frede Colding Godsk, Højbjerg
Download høringssvar som pdf

Afsender

Navn

Frede Colding Godsk

Indsendt

04/09/2025 22:16

Udtaler sig som

Privatperson

Sagsnummer

HS4737220

Informationer

Startdato

Svarfrist

Type

Kommuneplan
Område
Hele kommunen

Hørings-id

H1175

Kontakt

Simon Detjen Schmidt
Projektleder
Tlf. 29209667

Aarhus Kommune 
Teknik og Miljø
Bystrategi, Kommuneplanafdelingen.

Vil du vide mere?

Du kan læse mere om Kommuneplan 2025 Klik her 

Du kan også se gældende kommuneplan - klik her 

Planstrategi 2023 er den politiske strategi forud for Kommuneplan 2025 - se Planstrategi 2023 - klik her.