Høringssvar angående forslag til kommuneplan 2025 fra en gruppe beboere i Plushusene på hhv. Bodil Lindorffs Gade (BLG) og Thomas Windings Gade (TWG).
Vi er en kreds af beboere, som med største interesse har læst og gennemgået forslag til Kommuneplan 2025. I særlig grad hæfter vi os ved Kommuneplanens bilag 1, som vedrører udvikling af landskab, natur og vand, naturområder med særlige naturbeskyttelsesinteresser, visuelle oplevelsesværdier og bevaringsværdier. Vi er desuden bekendt med det lokale fællesråds Vision Egådalen.
Vi er enige i Aarhus Kommunes hensigter i at vækste natur- og skovarealerne væsentligt og udbygge naturområder med særlige naturbeskyttelsesinteresser markant.
Kommunens mål om at ådalene og kysten fremover skal friholdes for byggeri og anlæg kan vi helt tilslutte os.
På sigt burde en sammenhæng mellem Kasted Mose og Aarhus Bugt være endemålet med kommunens vision om Egådalen. Dette sammenhængende vand- og naturområde kan kun være i alles interesse.
Kommunens plan om at udvikle de grønne områder, så der bliver større mulighed for friluftsliv med offentlig adgang, er en fantastisk ide. Der er i øjeblikket mange uudnyttede oplevelsesmuligheder i de naturbaserede dele af ådalen, idet adgangsforholdene mange steder er begrænset. Der mangler sammenhængende stisystemer mange steder, så vi alle får bedre og lige adgang til de områder, som enten nu er indrettet eller i fremtiden vil blive indrettet til forskellige former for friluftsliv, cykling, udflugtssteder osv.
Vi er næsten alle ny tilflyttere til både Lisbjerg og Aarhus Kommune, og vi har set frem til at færdes i den aarhusianske natur og i de forskellige rekreative områder, som vores kommune kan byde på. Lisbjerg er en del af de i kommuneplanen nævnte byområder, hvor kommunen ønsker bedre adgang til bynær natur, skov og friluftsliv. Dette kan vi kun tilslutte os.