Med henvisning til mit forslag til planstrategi af 12.08. 2023, som er vedhæftet, skal jeg hermed fremkomme med høringssvar til Kommuneplanen for 2025. Mit forslag er indsendt til sagsbehandlerne og alle medlemmer af Teknisk Udvalg.
Jeg har anmodet om møde med henblik på at gennemgå forslaget. Jeg har intet modtaget fra sagsbehandlerne - hverken at man har modtaget mit forslag eller indkaldelse til møde om at gennemgå mit forslag. Jeg indbød tillige Teknisk Udvalgs medlemmer om at komme ud for at besigtige området. Her har jeg Modtager positive svar fra Solveig Munk og Gert Bjerregaard om at komme på besøg. Desuden har jeg modtaget svar fra Jakob Søgaard Clausen, som desværre var forhindret i at møde.
Solveig Munk og Gert Bjerregaard har under besigtelsen været særdeles positive for projekt "Århus Å". Ligeledes Har Jakob Søgaard Clausen i mail været særdeles positiv.
Ligeledes skal jeg fremhæve, at Fællesrådet er særdeles positivt for mit forslag
Jeg genfremsender derfor mit forslag til planstrategi 2023 som høringssvar til kommuneplanen 2025.
Mit forslag til planstrategi er inddelt i områderne 1-7. Jeg har anført, at hvis man ikke kunne godkende mit forslag til planstrategi fuldt ud, at man i stedet så på de enkelte punkter, om de kunne godkendes enkeltvis således, at der reelt er tale om 7 høringssvar til kommuneplanen 2025 ved manglende godkendelse af mit forslag som en helhed.
Specielt skal fremhæves område 1 på ca. 15 ha. med mit forslag om erhvervsområde ud til Aarhus motorvejen. Dette område skal ses i sammenhæng med, at der allerede i forbindelse med udvidelse af Torshøjvej er lavet lysregulering for tilgang til område 1. Byggeriet tænkes udformet som yderligere støjskjold mod motorvejen i forlængelse af de støjafskærmende volde i Hørning, der er under etablering af Vejdirektoratet. Der er allerede stor interesse for området til erhverv. Lige nu er der 4 henvendelser, bl.a. med strømanlæg i tilknytning til samkøringspladsen med tilhørende mulighed for fastfood mv.
Hvis område 1 kan medtages i kommuneplanen, vil det give mig økonomisk mulighed for straks (allerede i 2026) at påbegynde skovrejsning af område 7 ned mod Århus Å på et areal, der er større end erhvervsarealet - dog lidt afhængig af linjeføringen af de nye master til den store elledning, som lige nu er i høring.
Hvis det er muligt, ønsker jeg desuden at udnytte erhvervsbygningerne på Nørholmvej 1 til andre erhverv. En gennemførelse af erhvervsområdet i område 1 vil også give mig økonomisk mulighed for at ombygge område 4 til andre erhverv.
Område 1 er særdeles attraktivt for erhverv. Det ligger helt ud til motorvejen, og der skal ikke udføres større vejanlæg opføres for at komme på motorvejen. Logistikken er derfor helt perfekt for både virksomheder og samfundet.
Bortset fra 10 ha. er mit forslag til planstrategi for 2023 det eneste areal i Hasselager, der ikke er omfattet af af "særlige drikkevandsinteresser". Der er ingen vandboringer på arealerne. Derfor er jordarealet det mest oplagte udviklingsområde for både erhverv og boliger i Hasselager.
Altså - hvis primært ikke mit fulde forslag til planstrategi kan indgå i Kommuneplanen for 2025, vil jeg sekundært anmode om, at område 4 medtages som nyt erhvervsområde i Hasselager Syd med samtidig skovrejsning i område 7.
Jeg anmoder helt særskilt om, at område 4, bygningerne på gården Nørholm, må overgå til alternativ anvendelse.
Jeg vedhæfter det oprindelige forslag til Planstrategi for 2023 samt planche for hele området.
Jeg anmoder om at deltage i møde angående min ejendom.
Med venlig hilsen
Anders Chr. Sørensen
Nørholmvej 1
8361 Hasselager
T 40566660