DSB Ejendomsudvikling har forslået, at Kommuneplanen ændres, så der kan bygges boliger på et areal kaldet ”Kulgården”. Åby-Åbyhøj Fællesråd er stærkt imod en sådan bebyggelse og ønsker hermed at fremsætte en klar protest mod forslaget.
I daglig tale udgør ”Kulgården” et stort område, som omfatter både boldbaner og hundetræningsbaner, og det areal, hvor Northside-koncerterne tidligere blev afholdt. Det areal, som DSB ønsker at bygge på, er den sydlige del af Northside-arealet.
Den relevante del af Northside-arealet er ved glædende lokalplan (nr. 725) udlagt til offentlige formål i form af park (område V). Dette stemmer helt overens med den gældende kommuneplan, som udlægger arealet til ”rekreative formål i form af bypark eller grønt område” (ramme 160409RE). Den gældende kommuneplan fastlægger også, at ”området skal friholdes fra anden bebyggelse end den, som er nødvendig for at drive området som rekreativt område”.
Disse bestemmelser i gældende lokalplan og gældende kommuneplan udgør plangrundlaget for arealet. Det bør ikke ændres.
Klods op ad arealet er der - især mod øst og sydøst - områder med betydelige naturværdier. At opføre bebyggelse så tæt på disse naturområder vil have store, negative naturmæssige konsekvenser, herunder vil biodiversiteten på såvel de tilstødende naturarealer som på selve arealet lide skade.
At arealet er ubebygget, er med til at give den grønne kile langs åen stor visuel, æstetisk værdi. Bebyggelse vil reducere denne værdi. Især set fra nord vil bebyggelse være skæmmende for oplevelsen af det grønne naturbælte langs åen.
Størstedelen af arealet er beskyttet af åbeskyttelseslinjen. Beskyttelseslinjen er vist på lokalplankortet (lokalplan 725).
Et helt centralt emne i disse års debat om byudvikling er beboeres adgang til nære, rekreative arealer. I forhold til dette emne rammer forslaget om at bygge boliger på arealet helt uden for skiven. Allerede nu har arealet betydelig rekreativ værdi. Både for nærtboende og for andre beboere i Åbyhøj. F. eks. har mange anvendt arealet til luftning af hunde og samvær med andre hundeejere. Fremover vil arealet få rekreativ værdi for endnu flere beboere, da der er en meget markant byudvikling i gang i det sydlige Åbyhøj.
På sydsiden af Søren Frichs Vej er der de senere år opført boligbebyggelser med flere tusinde beboere. I de kommende år vil tilsvarende ske på nordsiden af Søren Frichs Vej - op mod Mjølners Vej. Yderligere er der igangsat planlægning af omdannelse af erhvervsområdet omkring Trindsøvej med masser af nye boliger til følge. De mange tusinde nye beboere langs Søren Frichs Vej må sikres rekreative, grønne arealer, herunder Northside-arealet.
Denne holdning er klart i overensstemmelse med Udviklingsplanen for Det nye Brokvarter ved Søren Frichs Vej.
Mod øst støder Northside-arealet op mod rensningsanlægget, der som bekendt nedlægges inden for en årrække. Dermed opstår der mulighed for at samtænke Northside-arealet og dele af rensningsanlæggets areal med henblik på at etablere et sammenhængende, grønt, område med meget store rekreative værdier.
Samtidigt kan der skabes bedre muligheder for, at gående og cyklende via stier kan færdes mellem åen og Åbyhøj. Dette vil være en stor og tiltrængt forbedring.
Åby Åbyhøj Fællesråd håber, at Byrådets medlemmer er enige med os og anmoder derfor om, at forslaget om at bebygge arealet ikke imødekommes.