Det er sin sag at gennemskue de 300 sider i kommuneplanen. Særligt når man for ikke så længe siden havde Helhedsplanen, at forholdte sig til. Hvis jeg forstår det rigtigt, vil man stadig gerne bygge nye boliger langs Østergårdstoften i Hjortshøj i Kommunplanen - eller er det her, man overvejer skovrejsning? Det er svært at tyde.
Jeg har forståelse for, at der kan være behov for flere boliger i kommunen - også i Hjortshøj. Men bliver der bygget mere langs Østergårdstoften, vil det have store konsekvenser for byens borgere.
1. Ved at bygge boliger lige netop her, fjerner man grønne arealer og dertilhørende fællesskaber og åndehuller som er opbygget gennem meget lang tid og med omfattende frivillige kræfter fra byens borgere. Der er snart ikke flere grønne områder tilbage, hvor beboerne kan tage hen i det nære. Og de arealer har betydning for vores trivsel og sundhed i hverdagen og på den lange bane. Der dyrkes fx økologiske grøntsager i Andelssamfundet, som brugerne tager del i for at komme tættere på naturen, spise sundere, og involvere børnene, så viden om økologi og respekt for naturen og dyr gives videre. Et dyrkningsfællesskab, der er kendt og brugt også uden for Hjortshøj gennem årtier. Skulle vi ikke netop værne om sådanne initiativer, der allerede fungerer og som allerede bidrager til den grønne omstilling?
2. Der er i forvejen debat om trafikmængden i Hjortshøj, også ved Østergårdstoften, som netop er en skolevej for særligt de cyklende, og hvor der også ligger en børneinstitution. Men der opstår farlige situationer allerede ved den nuværende trafik. Ved at bygge flere boliger på denne vej, øges trafikken med biler og bløde trafikanter. Cykelbroen for enden af Østergårdstoften blev netop etableret for at lede skolebørn uden om byvejen, og dermed gøre skolevejen mere sikker. Byggeri vil være modstridende til den forbedring, der kom.
Jeg mener ikke, byen kan bære mere byggeri. Hvis det ikke kan være anderledes, vil jeg håbe at der fx ses på projektet ved Sastrupvej/Mejlbyvej som for nylig blevet offentliggjort. Her vil der være bedre tilgang for bilister, der benytter hovedvejen. Og visionen om færre biler i Hjortshøj vil måske nemmere kunne gennemføres.