Med den projekterede linjeføring af Letbanens etape 2, vil der ikke være nogen tidsbesparelse i forbindelse med transporten fra Brabrand til Aarhus Midtby. For nuværende er transporttiden fra Røgelvej/Silkeborgvej i Brabrand til Park Allé, med buslinje 11, 23 minutter, mod en estimeret rejsetid med Letbanen på 30-40 minutter. Så for os borgere der ofte foretager den rejse, vil Letbanen betyde kvalitetsforringelse. Samtidig er det vel forventeligt at flere af de i dag eksisterende gode buslinjer der forbinder Brabrand med Aarhus Midtby vil blive nedlagt, med deraf følgende ringere betjening.
Med de udfordringer Letbanen, næsten otte år efter idriftsættelse, stadig har med vinterdrift, tror vi ikke at Letbanen vil være et stabilt alternativ til busdrift.
I Aarhus Midtby vil det økonomisk formentlig være er fordel at anlægge busbaner frem for en Letbane.
Ideen om at lade Letbanen køre af Frederiks Allé, hænger meget dårligt sammen med planerne om at skabe en ny Bypark ved sammenlægning Rådhusparken og Musikhusparken. Hvis Letbanen skal gennemskære den nye Bypark får man jo alligevel ikke en sammenhængende park.