Spring til hovedindhold

Naturområde ml. Hårup og Spørring mm.

  • børn og unge
  • voksne
  • Seniorer
  • Foreninger og fællesskaber
  • Vilde dyr og planter
  • Natur og grønne områder,
Naturen er dokumenteret sundt for os mennesker og indgår også som salgsargument ifm. grund- og hussalg i området. Der er bare ikke ret meget natur.

Mit forslag er at skabe et sammenhængende naturområde med offentlige stier ml. Hårup mod Spørring ifm. Spørring Å grøn trepart projektet. Stier uden lys, da lysforurening beviseligt skader mennesker og dyr.

Afmærkede ruter, der kan bruges af motionister, elever i idrætstimen, løbe- og gåfællesskaber mm.

Ifm. evt. afgræsning kan der etableres et laug til drift og aftagning af slagtedyr. Eller et klappe-kreaturer laug. Sikkerhed og oplysning er vigtig.

Engarealer, og tamdyr, i dem kan bidrage til levested for f.eks viber og stære. De er også ved at forsvinde fra området.

Endelig: ok til en trampesti ( smalt hestetrampet spor ) for heste og ryttere, som i dag er pressede i trafikken pga. mængden af køretøjer og cyklister, der har svært ved at vise hensyn, når man skal deles om vejen.

Et nyt "Ja - vi er på landet og i naturen" - brand for området fremfor en langsom "overtagelse" af Aarhus By.

Tilføj ny kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Torben Hvid
2 uger siden
En rigtig god idé