Spring til hovedindhold

Flyt trafikken fra Lystrupvej

  • Gennemkørende trafik
  • Hastighed
  • Trafiksikkerhed
Langt det meste af trafikken fra Djurslandsmotorvejen og ind ad Lystrupvej, skal videre ind mod/til byen. De kører ad Lystrupvej, fordi Google siger, det er den hurtigste vej. Jeg foreslår derfor, at I starter et andet sted:
Lav en permanent-grønt-lys højresvingsbane (indenom busholdepladsen) fra Randersvej og ned ad Brendstrupgårdsvej, hvor banerne så fletter sammen igen. Det er en hurtig, simpel og i denne sammenhæng billig løsning, som vil tage en stor del af trykket, der gør at Randersvej notorisk sander til. Herefter vil mange (med hjælp fra Google) vælge Randersvej i stedet for Lystrupvej.
(Samme løsning som I har lavet fra Lystrupvej og ind på Viengevej mod IKEA)

Tilføj ny kommentar

Bruger 106
2 uger siden
LUK adgangen fra Motorvejen til Lystrupvej! Os, der bor der, er i livsfare hver dag fra middag til kl 18. Og om fredagen hele dagen fra kl 12. Der er rigelig adgang til Aarhus via Grenåvej. jeg kender folk, der nu flytter, fordi de ikke kan holde trafikaosset ud hver eneste dag. Lav også straks et lyskryds, hvor afgangsvejen fra Kirsebærvænget og de kæmpestore, nye boligblokke kommer ud i Lystrupvej ved OK-stationen, hvor de store, nye anlæg med Lets Dance og køb af kaffe og afhentning af post på stedet sender folk på selvmordskurs hver eneste dag.
Bruger 99
2 uger siden
Jo jo, men os der bor her, bruger jo også motorvejen. Motorvejen er der jo for at lede trafikken rundt om byen og (optimalt) ind ad den afkørsel, som giver mindst tværgående trafik i byen. Optimalt set skal man derfor kun køre af ved Lystrup og ind ad Lystrupvej, hvis man skal til Risskov og omegn. Men lige nu er det (stadig) den hurtigste vej at komme til Havnen eller C på. Krydset mellem Grenåvej og Randersvej når man væsentlig hurtigere via Lystrupvej end ved at køre ind ad Randersvej. Og det skyldes alene at Randersvej sander fuldstændig til. (Derfra sander både Ringgade og Randersvej (som retteligt hedder Nørrebrogade der) fuldstændig til, hvilket for en stor del skyldes lukningen af Vesterbro Torv. Men det er jo en helt anden sag)
Dette her bør for en stor dels vedkommende løses ved at gøre Randersvej mere optimal, fremfor at smadre forholdene på Lystrupvej. Men selvfølgelig skal der laves nogle flere lyskryds.