Spring til hovedindhold

Vores forslag til fremtidens Hårup og Mejlby

  • Byvækst
  • Offentlig transport
  • Butiksliv og arbejdspladser
Hårup og Mejlby vokser hurtigt, og der bygges mange nye boliger, især i området omkring Parosvej. Derfor er det vigtigt, at udviklingen af butikker, service og offentlig transport følger med.
Der er behov for flere indkøbsmuligheder end i dag. Vi ønsker, at der arbejdes for at tiltrække dagligvarebutikker som Lidl, Rema 1000 eller lignende kæder. Samtidig ville et lokalt center med flere butikker, caféer og restauranter skabe mere liv i området og gøre det lettere for borgerne at handle lokalt.
Den kollektive trafik bør også styrkes. Busserne bør køre oftere, både i myldretiden og uden for myldretiden. På længere sigt bør mulighederne for en letbaneforbindelse eller andre forbedrede transportløsninger undersøges, så Hårup og Mejlby får bedre forbindelse til resten af Aarhus.
Når området vokser, skal infrastrukturen og servicen følge med. Det vil gøre Hårup og Mejlby endnu mere attraktive steder at bo for både nuværende og kommende borgere

Tilføj ny kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.