Mange børn og unge i Aarhus har det godt. De har gode venner og tager del i sunde fællesskaber. Hver dag gør forældre, aktører i civilsamfundet, virksomheder, pårørende og medarbejdere i Aarhus Kommune en uvurderlig indsats for at skabe fællesskaber og trivsel for alle børn og unge. Alligevel ser vi en stigning i antallet af børn og unge, der oplever mistrivsel. Det er et problem for børnene og de unge selv, for deres livsglæde og muligheder senere i livet. Samtidig skaber det også et pres på familierne, dagtilbud, skole- og uddannelsessystemet samt psykiatrien.
Børn og unges trivsel står højt på den politiske dagsorden, men den stigende mistrivsel er et problem, som vi ikke kan løse alene. Mange aktører skal samarbejde for at skabe nye muligheder og varig forandring til gavn for børnene og de unge.
Bestyrelserne i vores dagtilbud, skoler og UngiAarhus spiller en vigtig rolle, fordi I er med til at sætte retning lokalt for børnenes og de unges trivsel. Derfor inviterer vi alle bestyrelser til temamøde om børn og unges mentale trivsel sammen med Børn og Ungeudvalget, Sundheds- og Omsorgsudvalget og andre interessenter i Aarhus.
Formålet er i fællesskab at finde nye veje til at få flere børn og unge til at komme i trivsel. Bestyrelserne vil få fælles viden og inspiration til det lokale arbejde med at sætte retning i at styrke børnenes og de unges trivsel. Temamødet fungerer som efterårets dialogmøde for bestyrelser.
Tema- og dialogmødet foregår mandag 20. november kl. 17-20.15
i Rådhushallen, Rådhuspladsen 2, 8000 Aarhus C.
Tilmelding senest mandag 13. november - se i højre side
168 / 300
Søren H.L. Nielsen